Buzdolapları

Evvelki yıllardan bugüne gelinirken pek çok cihaz gibi buzdolapları da büyük değişimlere maruz kalmıştır. Bu değişim her daim iyi yönde olup, tüketicilerin faydalanma şekilleri üzerinde etkilidir. En çok hissedildiği noktalar, koruyuculuktaki artış ve enerji tüketimindeki düşüş olarak dikkat çeker. Özellikle de, enerji konusu son yıllarda birinci dereceden önem kazanmıştır.

Bosch Servisi
 

Yaşam kaynaklarının korunması konusundaki bilinçlenme, son yıllarda gözle görülür biçimde fazlalaşmıştır. Bunu sağlayan ana unsur basındır. Gazete ve televizyonlarda bu konulara gün geçtikçe daha fazla yer veriliyor. Çünkü, eskiden uzak olarak düşünülen bu kaynakların tükenme riski, iklimsel değişiklikler ve küresel ısınmayla birlikte artık daha yakın gözüküyor.

Ülkemizde de bu yaz yaşanan yağışlardaki düşüş ve pek çok ilde içme suyu kaynaklarındaki seviyelerin kritik noktalara gelmesi, bu haberlerin yer bulmasını sağladı. Fakat, enerjinin öneminin anlaşılmasındaki ve tasarruflu cihazların tercih edilmesindeki tek neden doğayı koruma isteği değildir. Çünkü, günümüzde elektrik ve diğer kaynaklar bütçelere elle tutulur derecede yansıyacak hale geldi. Birinci sebep olarak, teknolojik aletlerin her evde fazlalaşması, ikincil sebep olarak ise, değeri daha da anlaşılan kaynakların fiyatlarının artması gösterilebilir.

Özellikle ilk üretilen buzdolabı modelleri oldukça fazla tüketime gereksinim duymaktaydı. Üstelik, bu ürünlerin fişlerinin hiç çekilmediğini de hesaba katılmalıdır. Bosch buzdolapları konusunda bu alanda oldukça iddialıdır. Mühendislik çalışmaları hiç durmadan daha az tüketim sağlarken verimde artış sağlamak üzerine hiç durmadan devam etmektedir. Bu da ülkemizde en çok tercih edilen markalardan olmalarını sağlamıştır.

20 yıl evvel üretilenle bugün üretilmiş olan bir modelden aynı performansı beklemek bilime hakaret olur. Dolayısıyla, günümüzün teknolojisinin çok daha sağlıklı bir muhafaza imkanı getireceğini tahmin etmek zor değildir. Gıdaların saklama koşulları git gide iyileşmektedir. En başta da belirttiğimiz gibi her şey tüketici lehine gelişim gösterir. Bu Bosch için olduğu gibi öteki markalar için de geçerlidir.


Bosch Servis