Aspiratör

Mutfaklarda, ocağın hemen üstünde bulunan aspiratörler, evlerin dışında da çeşitli kullanım alanlarına sahiptirler. Restoranlarda ve sanayi tipi mutfaklarda büyük boyutta havalandırma sistemleri ve aspiratör kullanılır. Bunun dışında her türlü yemekhanede hatta ufak tost büfelerinde bile kendilerine yer bulurlar.

Bosch Servisi
 

Bu aletlerin yerlerine uygun olarak bağlanması (montaj) bilgi gerektirir. Bunun nedeni, ihtiyaca göre modellerinin çok çeşitli olmasıdır. Montajı sırasında ayarları düzgün olarak yapılmalı ve üretici tarafından altı çizilen tüm hususlara dikkat edilmelidir. Çalışmayan bir aspiratör için ise ilk yapılması icap eden, sorunun kaynağının bulunmasıdır.

Kelime anlamına bakıldığında emme işlemiyle temizlik yapan cihaz olduğu düşünülebilir. Sadece havayı değil, sıvı maddeleri hatta tozları bile temizlik maksadıyla çeken cihazlara bu adın verildiği görülebilir. Günümüzde kullanılan anlamda ise monte edildiği yerdeki havayı temizlemeye yarayan elektrikli cihazdır. Sahip olduğu fanın pervaneleri yardımıyla hava hareketi sağlar. Pervaneler dönerek havaya enerji kazandırır. Bu enerji aygıtın modeline göre farklılık gösteren boyutlardadır ve genelde belli oranlar içinde ayarlanabilir.

Aspiratörler kullanıldıkları alanlara göre farklı özelliklerle birlikte tasarlanır. Tasarım aşamasında uzun uğraşlar sonunda modellenerek çeşitli test aşamalarından geçerek kullanıcılara sunulurlar. Kullanılacağı yer hem boyutunu hem de gücünü etkileyecek ve harcayacağı enerjiye kadar her şey hesaplanarak dizayn edilecektir.

Arızalar sayfasından Bosch aspiratör ve diğer aspiratörlerin hiç çalışmaması ya da gürültülü çalışması gibi sorunlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hava emiliminin düzgün olmaması ya da ayar düğmesinin sorunlu olması da söz konusu olabilir.


Bosch Servis